Dzień Języka Ojczystego

 

21 Lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Ze względu na to, że część uczniów była na praktykach w naszej szkole obchody tego dnia zostały przesunięte na 22 Lutego. W tym dniu tradycyjne lekcje języka polskiego zostały zastąpione zabawami językiem polskim. Było bardzo wesoło, szczególnie wtedy, kiedy uczniowie mieli czytać łamańce językowe.


Dni bezpiecznego internetu

 

Od 14 do 28 lutego trwają w naszej szkole dni poświęcone bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Hasło tegorocznych obchodów „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Wszystkie klasy chętnie uczestniczą: w bibliotecznych projekcjach filmów o bezpiecznym korzystaniu z mediów, konkursie i grach związanych z tym tematem a także w kursach e-learningowych.

WALENTYNKI!!!

 

Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę walentynkową.
Poczta walentynkowa " na Krótkiej" była czynna do 14 lutego (środa) do godz 12: 30.
14 lutego od 13 :00 wysłannicy Św. WALENTEGO przekazali walentynki adresatom.

Niech żyje bal ...

 

Dnia 23 stycznia 2018 r. grupa 11 uczniów z naszej szkoły pod opieką pań: Iwony Rorat, Joanny Smolińskiej i Katarzyny Pohoreckiej wzięła udział w I Balu Integracyjnym zorganizowanym przez Koło Wolontariatu Akcji Katolickiej przy ZSS Nr 28 i ZSSB w Częstochowie. W programie imprezy był występ taneczno - wokalny uczennic ze SP Nr 48, występ wokalistki programu The Voice of Poland oraz pokaz trików rowerowych. Gościem specjalnym balu, który śpiewał i tańczył z młodzieżą był bp Antoni Długosz. Uczniowie z naszej szkoły przebrani w stroje karnawałowe bawili się doskonale.

 

      

Góra grosza - podsumowanie akcji

 

W dniach od 27 listopada 2017r. do 2 stycznia 2018 r. na terenie naszej szkoły przeprowadzona była zbiórka pieniędzy w ramach XVIII  edycji ogólnopolskiej akcji  Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Zebrana kwota to 100,55 zł. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

 

 


Jasełka szkolne

 

Jasełka szkolne. 21 grudnia uczniowie pięknymi śpiewami i wierszami wprowadzili nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

MARYŚKI 2017

Po raz 12-ty odbyły się w naszej szkole Maryśki, z okazji Dnia Patrona Szkoły - Marii Grzegorzewskiej. Wręczone zostały nagrody dla uczniów i pracowników szkoły. Maryśkę otrzymali: Ambasador Spraw Szkolnych- p. J. Smolińska, Niestrudzony Strażnik Bezpieczeństwa- p. I. Grzegorzewska, Złoty Mikrofon- Paulina Łysik, Złoty Ukłon- Bożena Szyińska, Złoty Nauczyciel- p. P. Gorzałka, Złoty Uczeń- Aneta Dawczyk, Wyciskacz Potu- p. A. Misztela, Piksel Roku- Mikołaj Wolniak, Pozytywnie Zakręcony- Mateusz Turek. Wręczenie nagród uświetniły występy uczniów. Piosenki zaśpiewali: Kasia z Ewą III a, Andrzej I b, Grzegorz- absolwent, Karolina, Weronika i Patrycja II a i III a, Bożena z Ii, Amelia, Patrycja i Dominik z I a oraz Iwona z Fabianem z I p. Na scenie pojawił się również zespół taneczny Angels oraz Teatrzyk Krótki Z występem „O Mikołaju i z Mikołajem”.

Wystawa Piękna 2017

30 października 2017 r. w naszej szkole odbył się wernisaż XVIII Wystawy Piękna. Na wystawie zaprezentowanych zostało ok. 500 prac plastycznych i technicznych wykonanych różnymi technikami. Autorami prac są uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie i wychowankowie ośmiu szkół, ośrodków i placówek z terenu Częstochowy. Wystawie towarzyszyły Twórcze Warsztaty Integracyjne, podczas których wszyscy wspólnie oddali się twórczym działaniom. Powstały przepiękne prace plastyczne, które wyeksponowaliśmy na zakończenie uroczystości w sali gimnastycznej. Tam też uczniowie wyróżnieni za najciekawsze zdaniem publiczności prace zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami, a wszyscy uczestnicy częstowali się słodyczami. Naszą uroczystość uatrakcyjniły występy aktorskie i taneczne. Tradycyjnie bowiem mogliśmy obejrzeć występy Teatrzyku „Krótki”, który zaprezentował skecze o sztuce oraz Zespołu tanecznego „Angels”. Podczas wernisażu swoją obecnością zaszczyciło nas wielu dostojnych gości, a wśród nich Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – Pani Magdalena Dębska. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom! Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w organizację wystawy! Kto nie był – niech żałuje! Gratulujemy talentów, pozdrawiamy wszystkich uczestników i zapraszamy za rok na kolejną edycję wystawy – już XIX!
Organizatorki

Wycieczka w Beskid Mały

Szkolne Koło PTTK wzięło udział w wycieczce w Beskid Mały zorganizowanej przez Regionalny Oddział PTTK w Częstochowie. Trasa wiodła od Przełęczy Przegibek przez Magurkę Wilkowicką, Czupel, Rogacz do Międzybrodzia Bialskiego. Z Magurki Wilkowickiej można było podziwiać panoramę obejmującą m. in.: Beskid Mały z górą Żar, Beskid Śląski z Baranią Górą i Skrzycznem, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Pilskiem i Wielką Raczą. Dalszą drogę kontynuowaliśmy na Czupel, skąd można było zobaczyć górę Żar i jezioro Międzybrodzkie. Z Czupla idziemy w stronę Rogacza czerwonym szlakiem, dalej do Międzybrodzia, skąd można podziwiać jezioro Żywieckie. Kamienie i jesienne liście sprawiały, że chwilami droga była utrudniona, a niektórzy sprawdzali, jak działa siła grawitacji. Nikogo to jednak nie zniechęciło, zmęczeni i zadowoleni dotarli wszyscy do autokaru i wrócili do Częstochowy. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas pierwszych, mamy nadzieję, że nie ostatni raz!
Zapraszamy na nasze wycieczki!

Nowy Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2017/2018.

Dnia 11 października 2017 r. społeczność uczniowska w tajnym głosowaniu wybrała swoich przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą SU po raz drugi została Aneta Dawczyk z klasy III a, jej zastępcami: Paulina Łysik i Paweł Zielonka z III c, Weronika Serwiak z klasy II a i Amelia Czok z klasy I a.

Mamy nadzieję, że będą godnie reprezentowali interesy uczniów.

Rajd integracyjny klas pierwszych.

W chłodny, piątkowy poranek uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami i opiekunem szkolnego koła PTTK udali się w rejon Rezerwatu Sokole Góry. Przed wędrówką chłopcy otrzymali słodkie niespodzianki z okazji Dnia Chłopaka. Naszym celem było przejście ścieżki dydaktycznej w rezerwacie. Rezerwat Sokole Góry jest największym rezerwatem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wędrówka była urozmaicona - raz pod górkę, raz z górki, obok jaskini i schroniska skalnego. Pogoda dopisała, a po marszu odpoczywaliśmy przy wspólnym ognisku

Węgierska Górka

Szkolne Koło PTTK wzięło udział w wycieczce z Żabnicy do Węgierskiej Górki przez Halę Słowianki i Abramów. Po wyruszeniu czarnym szlakiem w stronę Hali Słomianki odpoczywaliśmy w Stacji Turystycznej, niestety pogoda nie pozwoliła podziwiać roztaczających się wokół widoków. W czasie dalszej drogi przez Arłamów i Tokarnię pogoda się poprawiła i można było zobaczyć okoliczne góry, a w Węgierskiej Górce forty obronne.

Pozdrawiamy ze szlaku i zapraszamy na następne wycieczki!

Dzień zwierząt

W październiku z okazji Dnia zwierząt zostały zorganizowane w bibliotece dwa konkursy: dla nauczycieli i pracowników szkoły -konkurs fotograficzny "Pochwalmy się swoimi zwierzakami" a dla uczniów konkurs plastyczny pod takim samym tytułem. Zarówno na jeden jak i drugi konkurs spłynęło dużo prac, które zostały opublikowane na Facebooku szkoły. W wyniku głosowania uczniowie wybrali zdjęcie zwierzaków Pana Przemysława Gorzałki - Mija i Plama. W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła praca uczennicy z klasy I i Bożenki Szyińskiej. Serdecznie gratulujemy!!!! Wybór był trudny, ponieważ wszystkie zwierzaki były przesympatyczne.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2118

4 września o godzinie 10 na sali gimnastycznej rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. Akademię przygotowali p. Izabela Jura i br. Krzysztof Suchogórski. Uczniowie poświęcili końcówkę swoich wakacji, żeby ćwiczyć wiersze i piosenki do występu. Dyrekcji, nauczycielom i uczniom życzymy dużo zapału do nauki i rozwoju swoich zainteresowań. Szczególnie serdecznie witamy w progach naszej szkoły uczniów z klas pierwszych.